Представљање резултата Еразмус+ пројекта DIGARTED у Ректорату УУ

28. фебруара 2024

У  Ректорату Универзитета уметности је 27. фебруара 2024. године одржан догађај под називом Од пигмента до пиксела – педагошки приступ у едукацији из области дигиталних уметности у високом образовању. Скуп је имао за циљ представљање резултата Еразмус+ пројекта DIGARTED (Digital Art Courses in Higher Education Institutions), као и промоцију специјализованих студијских програма у области дигиталне уметности.

Присутнима су се обратили проф. др Мирјана Николић, ректорка Универзитета уметности и руководилац пројекта мр Драган Димчић, ред проф. ФДУ, који је представио резултате пројекта и допринос тима Универзитета уметности (др ум. Александра Јованић, ванр. проф. ФЛУ, др ум. Мина Цветиновић Павков, доцент ФДУ и мр Предраг Миладиновић, руководилац Центра за ИС). Партнери у пројекту били су Универзитет хуманистичких наука и економије у Лођу, Пољска (координатор), Академија уметности Летоније, Технички универзитет у Кошицама, Словачка као и три невладине организације –DigitAl, Центар за технологију CETRI и Артит Атина.

У другом делу програма организована је панел дискусија са представницима гејминг индустрије који активно учествују у креирању наставних програма и реализацији праксе студената Универзитета уметности. Њихове потребе за стручно оспособљеним кадровима значајне су смернице за развој компетенција студената Универзитета уметности, који поред специфичних знања добијају и шира уметничка и менаџерска знања која су им потребна у свету кретивних индустрија. У разговору су учествовали: Реља Бобић, (Српска гејминг асоцијација), Игор Симић (Demagog studio), Срђан Обреновић и Петар Веселиновић (UBISOFT) а модератор је био професор Драган Димчић.

У трећем делу програма, представљени су студијски програми на Универзитету уметности који се односе на дигиталну уметност: Основне академске студије – Визуелни ефекти, анимација и гејм арт (ФДУ); Анимација (ФПУ); Нови медији (ФЛУ), затим Мастер академске студије – Уметност и дизајн видео-игара (УУ) као и најстарији академски програм – докторске академске студије Дигитална уметност која је још 2005. године уписала прву генерацију студената.

Скупу су присуствовали бројни гости, представници Министарства информисања и телекомуникација, слободни уметници, као и запослени у институцијама и компанијама које активно сарађују са Универзитетом уметности. Скуп је завршен свечаним коктелом у холу Ректората.